Exteriérové rolety alebo žalúzie ?

Vonkajšie Žalúzie alebo Vonkajšie Rolety

Prax v obllasti exteriérového tienenia  žalúzie a rolety máme 22 rokov.

1. Keď sa bavíme o vonkajších žalúziách, alebo roletách, je potrebné toto riešiť už počas výstavby? Ak áno, tak prečo?

Žalúzie a Rolety pred zateplením . Je potrebné na to myslieť v tom v prípade, ak zákazník požaduje aby horný box a vodiace koľajnice pre žalúzie a rolety neboli viditeľné. Ide o takzvané pod omietkové prevedenie. Potom pri hotovej fasáde sú viditeľné už len samotné lamely a to pri vonkajších žalúziách aj pri vonkajších roletách.

Pri rekonštrukcii alebo ak zákazník nepožaduje pod omietkové prevedenie, použije sa prevedenie priznané. V tomto prípade je vidieť celá žalúzia alebo roleta. Keďže tieto výrobky sú z hliníka, v dnešnej dobe je v ponuke široká a pestrá škála farieb a tak si príde na svoje naozaj každý zákazník a vyberie si podľa svojho želania a vonkajšie rolety či žalúzie si dokáže zladiť napríklad s farebnosťou okien, dverí či fasády.

Každopádne je najlepšie pokiaľ sa zákazník vopred informuje priamo u dodávateľa žalúzií a roliet. Starostlivo a zodpovedne treba zvážiť aj výber vhodného dodávateľa, ktorý sa priamo venuje len roletám a žalúziám a má dlhoročnú prax v tomto odbore. Môže si tak do budúcna ušetriť zbytočné nepríjemnosti i vynaložené finančné prostriedky. Pretože na trhu je mnoho dodávateľov, ktorí ponúkajú rolety a žalúzie len ako doplnkový tovar.

2. Prípravu na žalúzie robia stavebné firmy, ale ich robíte vy?

V začiatkoch, keď vonkajšie žalúzie neboli ešte v takej obľube a neboli tak cenovo dostupné ako sú dnes, tak kompletné dodávky sme zabezpečovali len my.

Dnes ich už nájdete takmer na každom dome, na každej stavbe.

V súčasnosti sú na trhu aj stavebné firmy, ktoré majú celkom dobrú skúsenosť s predprípravou pre vonkajšie žalúzie a rolety ešte pred samotným zateplením: Treba však podotknúť, že pri predpríprave treba myslieť aj na elektroinštaláciu, pretože jej predpríprava je takisto veľmi dôležitá. Veľmi často sa stáva, že práve táto fáza predprípravy sa podcení, alebo sa na ňu nemyslí a pritom sa jedná o významnú súčasť prípravy ako celku.

Samozrejme, ak nás zákazník osloví včas, sme ochotní po dohode a v spolupráci vysvetliť stavebnej firme ako správne zhotoviť predprípravu, prípadne na to i dohliadnuť alebo poskytnúť potrebnú dokumentáciu.

3. Čo ak sa niekto neskoro spamätá a spomenie si na vonkajšie žalúzie, rolety až keď už je po hodine 12tej?

Na vonkajšie žalúzie a rolety a aj na iné vonkajšie (exteriérové) tienenie nikdy nie je neskoro. V časoch globálneho otepľovania je počasie nepredvídateľné, rýchlo sa mení a to spôsobuje najväčšie problémy s prehrievaním a ochladzovaním našich domácností. V značnej miere to urýchľuje životnosť a opotrebenie hlavne okien, dverí, prístreškov, terás ale aj samotnej fasády okolo okien.

Najlepšiou ochranou je vonkajšie tienenie, ktoré zabráni prehrievaniu okenných tabúľ v letných mesiacoch a je schopné odolávať tepelným zmenám a poveternostným podmienkam. Dokáže Vám zabezpečiť ochranu a teplotný komfort nielen pre horúcimi letnými lúčami slnka, ale i v zimných mesiacoch, pred chladom a mrazom. Vnútorné tienenie nedokáže dlhodobo odolávať týmto zmenám. A to mi potvrdil každý zákazník za posledných 5rokov. Preto vnútorné tienenie je najlepšie používať len ako doplnkové tienenie, nie ako hlavné.

Vždy Vám nájdeme a ušijeme na mieru optimálne riešenie ako sa chrániť nie len pred počasím 

4. Aký je rozdiel medzi žalúziami a roletami?

Porovnanie žalúzie a rolety

Vonkajšie (exteriérové) žalúzie sú veľmi obľúbeným tienením. V posledných rokoch sa tento typ tienenia montuje na všetky stavby automaticky a stavebník ani neuvažuje nad inou možnosťou tienenia. Čo niekedy môže spôsobiť, že tento typ tienenia iba skrášli vzhľad budovy. Napríklad pri administratívnych budovách sa často dorába interiérové tienenie. Viac by im vyhovovali vonkajšie rolety - (názor z jednej PC firmy).

Vonkajšie žalúzie majú veľkú výhodu v tom, že dokážu plynule regulovať denné svetlo a pri minimálnom zatienení zabrániť prehrievaniu okenných tabúľ a tak prispievajú i k príjemnej vnútornej klíme Vašej domácnosti. Sú elegantné a hodia sa takmer všade kde sa dajú namontovať.

Vonkajšie rolety. Na tento druh tienenia sa tak trochu už zabúda, avšak neopodstatnene, pretože má dokonca napríklad viac plusových vlastností ako vonkajšie žalúzie.

Samozrejme, pokiaľ hovoríme o hliníkových roletách, nie o plastových ako ich poznáme z čias dávno minulých . Každá lamela má tepelnú a zvukovú izoláciu. Horný BOX je uzatvorený, takže pri novostavbách nie je potrebné riešiť tepelný most, ktorý pri vonkajších žalúziách treba odstrániť. Vodiace koľajnice majú zabudované kefové alebo gumové tesnenie, čo zabezpečuje minimálny hluk pri nárazoch vetra. Pokiaľ je roleta ovládaná motorčekom, ten zabezpečuje aj to, že roleta vytvára exteriérový bezpečnostný prvok na oknách, dverách, či na iných miestach, kam chcete obmedziť cudzí prístup. Pri žalúziách toto nie je možné. A v neposlednom rade je veľmi významný i nameraný teplotný rozdiel pred vonkajšou roletou a za vonkajšou roletou, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 3 – 7 °C. Naozaj pozoruhodné, čo poviete...

5. Kde odporúčate žalúzie a kde rolety a prečo?

Tu sa celkom dosť ťažko radí, je to naozaj veľmi individuálne, nakoľko zákazník si najlepšie pozná dané prostredie.

Ale samozrejme vieme poradiť, porovnať a odporučiť, no a potom sa už zákazník vie lepšie rozhodnúť. Ak nám zákazník povie aké má požiadavky a čo od toho očakáva, vieme mu navrhnúť hneď niekoľko riešení.

Tu by som možno použil príklad od zákazníka:

Vonkajšie žalúzie.

Nepotrebujem mať stále zatiahnuté alebo každý deň vyťahovať žalúzie hore alebo dolu. Mám rád svetlo a stačí mi ak dokážem nastaviť lamely tak, aby mi neprehrievalo okná a budem mať v interiéri svetlo. Vonkajšia žalúzia je na to ideálna. A všetci susedia odpadávajú z toho ako opeknel môj dom  .

Negatívna skúsenosť zákazníka s vonkajšími žalúziami .Už nikdy by som si ich nekúpila lebo pri vetre chvejú lamely (hrkocú) po našom . Zákazníčka si neuvedomuje, že vonkajšie žalúzie musia byť funkčné a odolávať vysokým nárazom vetra a preto musia mať aj určitú vôľu, čo niekedy môže spôsobiť, že sa lamely chvejú vo vetre . Máme však jednu radu ako sa dá aj tomuto predísť. Ak si u nás objednáte vonkajšie žalúzie, tak po montáži prezradíme.

Vonkajšie rolety.

Moja veľmi dobrá nie len zákazníčka, mi nedávno povedala prečo sa ona rozhodla pre rolety a nie pre žalúzie .Aj keď žalúzie sa jej páčia a sú aj celkom pekným estetickým prvkom, ale má v tom jasno prečo si zvolila práve rolety. Nebývam na prízemí a susedia mi nevidia cez deň do bytu. Nevadí mi ak rolety musím vyťahovať. Najradšej mám tie elektrické . Mám iné krásne interiérové doplnky a rolety používam hlavne večer, aby po zotmení nebolo vidno dnu a cez víkend keď si celá rodinka rada dlhšie pospí. Rolety mi zabezpečia, že aj o 12 hodine na obed máme tmu ako o polnoci  A keďže je v roletách aj izolácia, tak cez okná neprechádzajú žiadne rušivé zvuky. Všetky ženy sú potom doma spokojné . A to najhlavnejšie, v lete zadržia teplo a v zime chlad. A vôbec nehrkocú...no nekúp to 

A to vám zabezpečia rolety od nás.SITEX kontakt.

 

Naše lokality

  • Bratislavský kraj
  • Trnavský kraj
  • Trenčiansky kraj
  • Nitriansky kraj
  • Banskobystrický kraj